Mari Kalkun: „Kui naine jääb lapseootele, on üsna tavapärane, et ta hakkab otsima informatsiooni. Kõigepealt raseduse kohta, aga ka lapse kohta, et valmistada ennast ette ajaks, kui laps on sündinud.
Kirjandust on loomulikult erinevat. On Eesti arstide poolt välja antud kirjandust, näitekst dr Anne Ormissoni poolt, on Eesti ämmaemandate ja arstide poolt heaks kiidetud kirjandust (väljaandja Libero tootja SCA Hygiene Products). Varasemal ajal ameeriklase Benjamin Spocki „Teie laps“, mis nüüdseks on klassika. Tänapäeval võib lugeda igasuguseid Suurbritannias, Saksamaal, Ameerika Ühendriikides välja antud raamatuid.

Võtame teemaks naba puhastamise, mis ilmselgelt on oluline, kui laps on sündinud. Hakkame vaatama, mis me leiame:

Raamat 1: Sims, N. (toimetaja) (2014). Me saame lapse. Koolibri.

Suurbritannias välja antud 2013. aastal. Otsin naba puhastamise kohta – sellest raamatust teada ei saa, kuidas naba puhastada.

Raamat 2: Voogas, B. (1938). Esmaabi ja tervishoid. Eesti Punase Risti väljaanne.

Ülle Liivamägi: „Lähen ajaloos tagasi. Lähen esimese raamatu juurde, kus on kirjas naba puhastamisest. Raamat on välja antud 1938. aastal, st et see on eelmise sajandi raamat. Üldiselt on see väga huvitav raamat. Väga paljud asjad, mis siin raamatus on kirjas, on kehtivad, kuid vaatame nüüd, mida öeldi naba kohta 1938. aastal:

„Pärast esimest vannitamist desinfitseerida nabaväädijätku piiritusega ning käändes seda silmusetaoliselt sõlmida veelkord naba lähedal (nagu näha pildil 343). Mähkida nabaväät kuiva ja steriilse marliga ning seejärel köita nabaköide ümber kõhu. Et soodustada nabaväädi kuivamist, võib tarvitada järgnevate mähiste juures vastavat puudrit, nagu dermatoli, steriilset talki või muud. Nabanööri mähkimisel tuleb alati hoolitseda piinliku puhtuse eest infektsiooni ärahoidmiseks.
Nabanöör kuivab (mumifitseerub) ja 6.-8. päeval langeb nabarõnga kohalt ära. Jääb järele väike kergelt mädanev haava pind, mis tavaliselt kiiresti paraneb korrapärase hoolitsemise ja puhtuse juures. Tekib aga verejooks või põletikuline protsess, siis tuleb kiiresti otsida arstiabi.“ (Voogas 1938: 414-415).

Igal juhul on siis sees, et kui tekib punetus või kui on verejooks, tuleb kiiresti otsida arstiabi.“

Raamat 3: Ormisson, A., Schmidt, E. (2002). Sünnist puberteedini. Lapsed ja nende tervisehäired. Tallinn: Medicina.

Mari: „Võtan raamatu „Sünnist puberteedini. Lapsed ja nende tervisehäired.“ Naba hoolduse kohta üldiselt on öeldud nii palju:

„Puhastage naba üks kord päevas keedetud leige veega ja kuivatage puhta lapiga. Kui naba leemetab või veritseb, võib seal olla põletik.“

Eraldi on jutt nabapõletikust. Siin on juttu sellest, et asi on tõsine ja tuleb minna arsti juurde.

Raamat 4: Ormisson, A. (2010). Sünnist esimese sammuni. Tallinn: Medicina.

„Nabapõletik. Harva küll, kuid vahel muutub nabakönt niiskeks, nätskeks. Jätke see mähkme alt välja, pange peale beebipuudrit ja katke steriilse marliga. Või peitsige 1%-lise briljantrohelise lahusega või saialilletinktuuriga. Kui järgmisel mähkimisel on könt kuiv, on kõik korras.“ (Ormisson 2010: 83).

Eelnevalt, kui nabakönt ei ole niiske, siis „nabakönt hoitakse lahtiselt, see kuivab ja kukub teise elunädala lõpuks ise ära“.

Raamat 5: Spock, B. (1995). Teie laps. Tallinn: Ilmavalgus.

Ülle: „Lähen Benjamin Spocki raamatu juurde. Selle raamatu abil on siin maailmas Jumal teab kui palju lapsi üles kasvanud. See on päris hea raamat, kuid mõned asjad on siin ka väga-väga „huvitavad“. Siin on öeldud selliselt:

„Naba ei vaja mingit ravi. Teda tuleb vaid hoida puhta ja kuivana, nii et sinna ei pääseks haigustekitajaid. Kui naba on kuiv, kattub ta koorikuga ja kasvab kinni. Arstid nabahaavandi kinnisidumist ei soovita, sest sideme all on soodsad tingimused pisikute paljunemiseks. Mõnikord annavad arstid nõu kuni nabahaavandi paranemiseni last mitte vannitada. Aga kui te pärast vannitamist kuivatate naba steriilse vatiga, on kõik korras.
Jälgige, et märg mähe ei puudutaks kinnikasvamata kohta, kuna see võib nahka ärritada.
Kui naba saab märjaks ja hakkab leemendama, siis tuleb teda iga päev piiritusega puhastada ning veelgi tähelepanelikumalt hoolitseda selle eest, et märg mähe nabaga kokku ei puutuks. Naba ja selle ümbruse punetuse tekkimine tähendab seda, et haavasse on sattunud nakkus. Sellisel juhul tuleb otsekohe pöörduda arsti poole. Niikaua, kuni arst ei ole naba üle vaadanud, tehke nabale kompressi (vt. lõik 690).“ (1995: 120-121).

Lõiku kompressi kohta ma ette lugema ei hakka, see on minu arvates väga ohtlik asi, mida siin soovitatakse.“

Mari: „Järjekordselt jõuame selleni, et nabaga võib kaasneda põletik …“
Ülle: „… ja ohtlik põletik …“
Mari: „ … See on igas raamatus ära mainitud.“

Raamat 6. Libero. Rasedus, sünnitus, vastsündinu. (Väljaandmisaastat ei ole mainitud). Tallinn: Jungent OÜ, SCA Hygiene Products.

Mari: „Võtan 2000. aastatel päris paljude laste kasvatamise kõrval olnud raamatu.

„Kuni naba paraneb, puhasta seda 1-2 korda päevas vesinikülihapendiga või mõne 70° piirituslahusega (näiteks saialilletintkuuriga), mida müüakse apteegis. Eelnimetatute puudumisel sobib ka tavaline viin.“

Nabapõletikust antud juhul kirjutatud ei ole.“

Raamat 7: Goebel, W., Glöckler, M. (2008). Laps. Meditsiinilis-pedagoogiline nõuandja. PreMark.

„Nabapõletik. Vastsündinu naba võib veel kolmandal nädalal olla niiske ja hakata uuesti leemendama, vahel ka pisut veritseda. Kui nabaümbrus on punetav ja tursunud, tuleks kohe kutsuda arst. Kui nabapiirkonnas on vaid mõni ärritusest tingitud vistrikuke, siis on veel natuke aega.“ (2008: 89).

See on natuke hirmus, kui juba vistrikud tekivad. See ei ole üldse hea. Mina ei ütleks, et siis on veel aega.

„Harilikult on tegemist nn naba granuloomiga, mis pole muud kui „liigliha“, mida tuleb ette aeglaselt paraneva haavade puhul. Nabaväädiköndi irdumisel tekkinud 2-3 mm läbimõõduga nabahaava ravimisel tupsutab arst nabahaava Argentum-nitricum pulgaga.“ (Goebel jt 2008: 89).

Jällegi uus asi.“

Raamat 8: Gaylord, J., Hagen, M. (2011). Teie lapse esimene eluaasta võhikutele. Ersen.

Mari: „Niikaua kuni esimene laps ei ole sündinud, ongi naine võhik, kui ta ei ole just hoolitsenud mõne teise väikese lapse eest“.

„Vana arstide soovitus oli, et lapsevanemad kastaksid vatipulga piirituse sisse ja puhastaksid väädi põhja igal mähkmevahetusel. USAs on seevastu populaarne seisukoht, et alkohol aitab väga vähe kaasa nabaväädi äratuleku kiirendamisele ning paljud arstid soovitavad lapsevanematel see üldse rahule jätta.“ (Gaylord 2011: 77).

Põletikust on siin ka juttu.“

Raamat 9: Gilbert, J. (2004). Noore ema teatmik. Tallinn: Odamees.

Ülle: „See on selline huvitav teatmik. Hästi segamini on kõik asjad.

„Nabanöör seob last platsentaga. Selle kaudu eralduvad ainevahetussaadused lapselt platsentasse. Emalt saabuvad veri ja toitained. Pärast sündi lõigatakse nabanöör läbi, jäetakse vaid väike otsik, mis umbes nädala pärast kuivab ja ära langeb. Nabahaav vajab nakkuse vältimiseks erilist hooldust. Kui nabaväät hakkab punetama, halvasti lõhnama või muutub niiskeks, teatage sellest arstile või ämmaemandale.“ (Gilbert 2004: 190).

Raamat 10: Waterston, A. J., R. (2010). Sinu väike laps. Beebihoolduse käsiraamat. Tallinn: Pegasus.

Mari: „Raamat on antud välja Suurbritannias 2009. aastal. Raamatul on Eesti-poolne konsultant (Reet Raukas), selliseid raamatuid teisiti välja ei antagi. Siin on kaks tulpa naba puhastamisest.

„Nabaköndi irdumisest nabahaava paranemiseni pühkige alkoholis niisutatud vatitupsuga või kaubanduslike alkoholipadjakesega naha ümbrusest hoolikalt ära kogu eraldunud veri, lima ja koorikud“ (Waterston 2010: 52).

Ta räägib sellest, kui nabakönt on eraldunud. Eelnevalt ei ole siin soovitust, mida teha. Öeldakse nii palju, et mähkme ülaserv tuleb voltida nii, et märg mähe naba ei kataks.“

Ülle: „Tegemist on siin ühekordse mähkmega. Ühekordse mähkme all läheb naba palju kergemini hauduma, kui siis kui pidevalt marlimähet vahetada. Väike laps nii kõrgele ei pissi ja sellisel kujul seda piirkonda täis ei pissi kui suurem laps. Marliga on naba võimalik hoida kuivalt pikemat aega. Laps ei higista ka nii palju.“

„Kolm erinevat naba patoloogiat (naba granuloom, naba infektsioon, nabasong). Üks on naba granuloom, mille puhul öeldakse, et muud ei ole midagi, naba piirkond tuleb kuivana hoida ja jätkata puhastamist alkoholilahupadjakestega. Võib ka lasta pediaatril seda halli kemikaaliga peitsida, kemikaali nimi on hõbenitraat.“ (Waterston 2010: 52).

 

e-perekool